Konji imaju osjećaje i ponekad razumiju puno više nego to mi shvaćamo.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Konji imaju osjećaje i ponekad razumiju puno više nego to mi shvaćamo.

Da bi vidjeli cjeli forum,morate se registrirat,besplatno je.
 
Početna stranicaLatest imagesPretraľnikRegistracijaLogin

 

 Kako konji vide?

Go down 
Autor/icaPoruka
Knight Rider

Knight Rider



Kako konji vide? Empty
PostajNaslov: Kako konji vide?   Kako konji vide? Empty16/2/2011, 18:07

Budući da su konju oči sa svake strane glave on vidi gotovo 360° oko sebe.Zbog toga konji primjećuju objekte i kretanja koja se odvijaju iza njih bez okretanja glave.

Većinu stvari konj vidi samo jednim okom (monokularni vid) umjeto da koristi oba oka zajedno (binokularni vid) kao što mi gledamo svijet.Binokularno konj vidi samo na malom podrućju ravno ispred svoje glave,zbog toga mu je specifićan i način fokusiranja predmeta.

Specifična očna jabučica uvećava sve predmete te ih konj vidi 50 posto veće nego što ih mi vidimo.Ova osobina omogućuje konju da vidi udaljeni predmet sve do najsitnijeg detalja koji mi ne možemo vidjeti.

Po mraku konji vide puno bolje od nas,a sigurno niste znali da vide čak i bolje od mačaka.Međutim kritična razdoblja u kojima konj ne vidi baš najbolje su zora i sumrak,tada konji vide samo neke boje (žutu,zelenu,plavu i vrlo slabo crvenu),zato konji znaju udariti u nas,u ogradu korala ili u svoje prijatelje na paši, ako ih vodimo u staju po sumraku.Njihova precepcija boja blijedi,a noćni im se vid još nije aktivirao.

Konj ima malu slijepu točku direktno ispred svoje njuške,zbog toga se konji osječaju ugodnije ako im se približavamo postrance.Konj čak može početi bježati od vas ako mu prilazite ravo ispred glave ili će jednostavno okrenuti glavu u stranu kako bi vas jasnije vidio.

Postoji još jedna slijepa točka ,otprilike metar i pol iza repa.Ako konj čuje da mu se iza tog ranjivog kuta nešto približava,odskočiti će u stranu ili ritnuti u samoobrani,stoga se uvijek kaže da se konju ne treba približavati odostraga!


Preuzeto iz Magazina KONJI


[You must be registered and logged in to see this link.]

[Vrh] Go down
 
Kako konji vide?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Kako konji spavaju
» ¤ Hladnokrvni konji ¤

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Konji imaju osjećaje i ponekad razumiju puno više nego to mi shvaćamo. :: Konji i sve o njima :: Ostalo,općenito o konjima-
Forum(o)Bir: